پیشی پیشی ملوسم

آلبوم عکس گربه های مامانی - همه چیز در مورد گربه ها

 
تعریف لغت گربه در فرهنگ نامه ها
نویسنده : - ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٧
 

گربه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری, جستجو
گربه
نگاره‌های دیگر
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
خانواده: گربه‌سانان
سرده: گربه
گونه‌ها: F. catus
نام علمی
Felis catus
لینائوس، ۱۷۵۸
مترادف‌ها
Felis lybica

گُربه (در پهلوی: گوربک، در فارسی دری افغانستان: پِشَک[۱] [۲]) عضو خانواده گربه‌سانان و یک حیوان گوشتخوار است.[۳]بیش از یکصد نژاد شناخته شده گربه وجود دارد اگرچه بیشتر گربه‌ها دورگه هستند. گربه‌ها در بعد تجاری و بیشتر برای فروش به صورت حیوان خانگی به دو دسته مو کوتاه و مو بلند تقسیم می‌شوند. گربه‌ها به طور طبیعی شبگرد هستند و بیشتر طول روز را می‌خوابند و در نور کم از دید خوبی برخوردارند.[۳]

گربه‌ها از ۶ تا ۷ ماهگی بالغ می‌شوند و توانایی تولید مثل دارند، ماده‌ها تا ۸ سالگی و نرها تا ۱۰ سالگی قابلیت جفت‌گیری دارند. دوره آبستنی گربه نیز بین ۶۱ تا ۶۸ روز (متوسط ۶۳ روز) است.[۳]

در زبان کودکانه گربه را پیشی می‌نامند. در اصطلاح، به گربه‌هایی با چشمان بلند گربه بُراق گفته می‌شود.[۴]

بقیه در ادامه مطلب ...

 

 


 
 
گربه لوژی!!
نویسنده : - ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٧
 

دانش "گربه شناسی" یکی از عرصه هایی است که اگر مسئولان محترم دانشگاههای آزاد یا پیام نور به ابعاد گسترده آن پی برده بودند ، تا به حال شاهد برگزاری چند دوره دکتری آن بودیم! با آنکه در طول تاریخ گربه شناسان بزرگی ، مثل مرحوم عبید زاکانی - سراینده موش و گربه - و  دیگران ظهور کرده اند ، اما تا به حال هیچ تنابنده ای کاملا از خصایص این موجود اسرار آمیز باخبر نشده و آن را  هم که خبر شد خبری باز نیامد! اگر بخواهیم به صورت فشرده و در حد ۲ واحد در مورد گربه ها اطلاع زسانی کنیم ، به این ویژگیها می توان اشاره کرد:

گربه ها معروف به بی حیایی و بی چشم و رویی هستند. هر چه به آنها خوبی کنید ، انگار نکرده اید! ویژگی دیگر گربه ها این است که اگر دستشان به گوشت رسید که رسید، وگرنه دماغشان را با دستمال کاغذی می گیرند و می گویند: «پیف چه بوی گندی میده!» البته این اصل هم مثل سایر اصول عالم کلیت ندارد و چه بسا گربه هایی  هستند که دستشان به انواع و اقسام گوشت می رسد ، اما به خلایق که می رسند می گویند:« ای بابا این جیفه مال دنیا رو ولش!»

از ویژگیهای مهم یک گربه سبیل اوست که به دقت رادار کار می کند.  گربه ها به کمک این سبیل ، علاوه بر شیروانیهای داغ می توانند  در دل سیاه شب از روی باریک ترین و بلندترین دیوارها عبور کنند. مع ذلک نمی دانیم چه سرّی است که  مقادیر معتنابهی گربه را می بینیم که روز روشن  و در خیابان صاف ، همین طور کج کج را می روند! به نظر کارشناسان حتی در صورت تداوم طرح امنیت اجتماعی و دود دادن سبیلهای این موجودات، عمرا این قسم گربه ها و گربه سانها به هیچ صراطی مستقیم بشوند!

گربه شناس بزرگی  فرموده اند:

گربه شیر است در گرفتن موش
لیک موش است در مصاف پلنگ

که باتوجه به صنعت مراعات نظیر بین گربه و شیر و پلنگ "لیک موش" هم باید نوعی موش دوپا و امثال آن باشد! البته گربه و موش ظاهرا با هم تضاد دارند ، اما زیاد روی این تضاد نمی شود حساب کرد، چون مواردی از وحدت تاکتیکی آنها گزارش شده و برخی در این مورد گفته اند:

از صلح میان گربه و موش
بر باد رود دکان بقال!

اما موضوع مهم در گربه لوژی ، مبحث "اصناف و اقسام گربه ها"ست که ذیلا و محض نمونه به برخی از  آنها اشاره می کنیم: 

۱. گربه عابد: کار این گربه ها جانماز آب کشیدن و ادای "میو" از مخرج است. در وصف این نوع گربه یکی از پیشکسوتان گربه شناسی سروده است:" غرّه مشو که گربه عابد نماز کرد!"

۲. گربه زاهد: تقریبا همان گربه عابد است با این تفاوت که به نان و پنیر و بوقلمونی قانع است!

۳. گربه مرتضی علی: گربه ای است که از هر ارتفاعی رهایش کنند ، آخر الامر با همان چارچنگولش می آید پایین. حرف حرف خودش است و دایره مشاورانش را گسترش نمی دهد!

۴. گربه دزد: از نشانه های این گربه آن است که تا چوب برداری فرار می کند!

۵. گربه مسکین: گربه ای است که بال و پر ندارد. ( لابد بقیه دارند!) و در باره او گفته اند:

گربه مسکین اگر پر داشتی
تخم گنجشک از زمین برداشتی

البته منظور شاعر از "روی زمین" دقیقا "بالای درخت" است ، چون گنجشکها این قدر حالیشان هست که روی زمین تخم نگذارند!

۶. گربه مصاحب بابا: ظاهرا از گرانبهاترین انواع گربه است ، چون  بعضی وراث حاضرند  آن را با یک استر چموش لگد زن عوض کنند:

 آن استر چموش لگدزن از آن من
آن گربه مصاحب بابا از آن تو!

یکی از صنایع مستظرفه از گذشته تا کنون "گربه شانه کردن " و "گربه رقصانی" است و عده ای در این زمینه ید طولا دارند!این را نیز بگوییم که موفقیت در  این فن شریف ارتباط زیادی به دانستن موسیقی و  هنر حرکات موزون  و غیره ندارد و فقط کافی است که آدم کمی «موذیسین!» باشد.نکته آخر اینکه در شعر فارسی بیش از هر حیوان دیگری اسم گربه را برده اند. به عنوان مثال:

گربه تو افتدم نظر چهره به چهره رو به رو... 

گربه کاشانه رندان قدمی خواهی زد...

گربه خاک قدمت سجده میسر گردد...و از این قبیل گرُبیّات!


 
 
اسکار ، گربه پیشگو
نویسنده : - ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧
 

گربه‌ای به نام اسکار قدرت پیش‌بینی مرگ بیماران را در خانه سالمندان دارد و در ساعات آخر عمر بیماران به آنان نزدیک می‌شود.

 

برای دیدن متن کامل ، روی ادامه مطلب کلیک کنید ...